224kablo
Röportajlar

ZENİT LED ÜRETİMDE OTOMASYONU YAYGINLAŞTIRARAK HIZ VE VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Özel üretim hattı ve AR-GE ekibi ile yıllardır LED modülleri, led çubuklar, led şerit aydınlatmaları başta olmak üzere her türlü led konusunda uzman bir ekibe sahip olan Zenit LED, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda özel üretim de gerçekleştiriyor. Zenit Led ve Aydınlatma Teknolojileri ürün Müdürü Uğur Baran ile Zenit LED’in ürün gamını, sektöre sunduğu hizmetleri ve sürdürülebilirlik politikalarını konuştuk.

Zenit LED olarak tabela ve genel aydınlatma uygulamaları için geniş aydınlatma çözümleri sunuyorsunuz.
Ürün gamınızdan, üretim tesisinizden ve sektöre sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? 

Zenit LED’in ürün gamını şerit LED, barled (çubukled), modül LED, LED floresan, sabit voltaj güç kaynağı ile iç ve dış mekân aydınlatma ürünleri oluşturuyor. Fabrika olarak ana üretim kalemlerimizde ise şerit LED, barled ve modül LED yer alıyor.
Diğer ürün gruplarında ise uygun fiyat ve kaliteli ürünler tedarik ederek alım satımını mağazalarımızda gerçekleştiriyoruz. İthal ettiğimiz ürün gruplarını ilerleyen dönemlerde yerli ve milli olarak üretmeyi hedefliyoruz.
2017 yılında fabrikamızın altyapısını oluşturmaya başladık. Şu anda ise yaklaşık 9.000 m² kapalı alanı ve 200’ün üstünde çalışanımız ile Türkiye genelinde 7 şubemiz bulunuyor.
Bu şubelerimiz İstanbul Keyap, Tuzla, Ankara, Bursa, Adana, Antalya ve Konya’da bulunuyor.
Zenit LED olarak, imalatçılar, tabelacılar, mimarlar, elektrik taahhüt firmalarına proje bazlı veya ihtiyaca yönelik hizmet sunuyoruz. Özel proje bazlı üretimlerde üretim metraj/adet yakalanması halinde özel üretim hizmeti de sunuyoruz.

Üretim hattınızda yeni teknolojiler ve üretim teknikleri kullanılıyorsunuz. Kullandığınız yeni üretim teknolojileri nelerdir?
Bu teknolojiler, üretimin kalitesini, verimliliğini ve sürdürülebilirliğini nasıl etkiliyor?

Elektronik üretim hatlarında (SMD dizgi) tam otomatik üretim makineleri kullanılmaktadır. Bu hatlarda ürünlerimiz el değmeden makineler tarafından üretilmektedir.
Ayrıca bu hatlardaki 3 boyutlu optik kontrol cihazları sayesinde, hatalar önceden tespit edilip kısa sürede engellenebilmektedir. Enjeksiyon ve montaj hatlarında yine özel otomasyonlu makineler tasarlanarak kullanılmaktadır.
Böylece sıfıra yakın hata ile kısa sürede yüksek miktarda ürün üretilmektedir. Zenit LED olarak, üretimde otomasyonu yaygınlaştırıp ve süreçleri otomatik olarak uzaktan izleyip hız ve verimliliği anlık olarak takip ediyoruz.

Hammadde girişinden üretilen ürünün uygulamada kullanımına kadar her aşamada kaliteye dikkat ediyoruz
 

Ürünlerinizde en önem verdiğiniz konulardan biri de kalite… Zenit LED’in kalite standartları nelerdir?
Kaliteyi yakalamak adına nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? Ve hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?

ISO 9001 standartlarına uygun olarak üretim proseslerinde kont-roller sağlanmaktadır. LED ürünlerimizin doğası gereği kalite yönetimi şirketimizde en önemli birimlerden birini oluşturuyor.
Bu konuda gerekli tüm yatırımları yapan Zenit LED hammadde girişi ile başlayan kalite kontrollerinden, üretilen ürünün uygulamada kullanımına kadar kalite yönetimi prosesleri bulunuyor.
Bu sayede üretimimizdeki milyonlarca metre ya da adet olarak üründe hata oranımız sıfıra yakındır. Bu kaliteyi yakalayabilmek için test cihazları ile donatılmış laboratuvarlarımız son teknoloji yöntemlerle üretimden çıkan her ürün test etmektedir.

İklim kriziyle birlikte sürdürülebilir ve enerji verimli ürünlere olan ilgi de arttı. Zenit LED olarak enerji verimliliği noktasında kullanıcılara nasıl çözümler sunuyorsunuz?
Kurumsal sürdürülebilirlik politikanızdan bahseder misiniz?

Zenit LED olarak ürettiğimiz aydınlatma ürünlerinde kullandığımız ledler, kaliteli ve dünya çapında kendini ispatlamış, marka bilinirliği ve kalitesi yüksek enerji tüketimi düşük ürünlerdir.
Bu ledler ile birlikte kullanılan lensler ise daha düşük enerji, daha yüksek performans ile aydınlatma sağlamaktadır. LED olmayan sistemlerden LED sistemine geçişlerde önceki sistem ve yeni yapılacak sitemin enerji sarfiyatı hesaplanmaktadır.
Ardından mühendislerimiz tarafından, yeni sistemin ne kadar sürede kendini amorti edeceği amortisman tablosu olarak proje bazlı müşterilerimize sunum hizmeti şeklinde verilmektedir.

Cephe aydınlatmasında proje özelinde inceleme yapılmalı ve projeye göre karar verilmelidir.

Zenit LED olarak cephe aydınlatması noktasında da hizmet sağlıyorsunuz. Cephe aydınlatmasının kurum kültürüne etkisi hakkında neler söylemek istersiniz?
Doğru bir cephe aydınlatması için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Cephe aydınlatmasında uygulama yapılacak zeminin ve doğru uygulamanın önemi nedir?

Cephe aydınlatmasında ilgili kurumun görünürlük algısının artırılması, doğru zaman ve az enerji tüketimi ile algının en üst seviyeye çıkarılması hedeflenmektedir.
Doğru cephe aydınlatmasında uygulama yapılacak zeminin ışığı yutmayacak materyal olmasına dikkat edilmelidir. Eğer ışık yutan bir materyal kullanılmış ise kontür uygulamanın tercih edilmesi doğru olur.
Doğru uygulama, proje bazlı değişkenlik gösterdiği için proje özelinde inceleme yapılmalı ve ona göre karar verilmelidir.

Günün çoğunu harcadığımız ofislerde, aydınlatmanın görsel konfor ve performans için yeterli koşulları sağlaması önemli bir tasarım kriteridir. Ofislerde doğru aydınlatma için hangi ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor?
LED teknolojisi uzun servis ömrü ve düşük enerji tüketimi nedeniyle ofislerde ve idari binalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca akıllı kontrol sistemleri ile entegre edilebilen LED aydınlatma sistemleri uzun süreli çalışma sağlamakta ve bakım maliyetlerini düşürmektedir. Doğru aydınlatma göz konforu başta olmak üzere insan sağlığı ve verimli çalışma ortamı oluşması açısından bu kriterler önemli. Bu noktada ise Difizörlü ve Flicker Free driver bulunan ürünlerin kullanılması uygun olacaktır.
Aynı zamanda seçilen Armatürlerin çalışanlara göre konumlandırılması da önemlidir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?
Zenit LED olarak kaliteli ve ekonomik ürünlerimizle projelere özel çözümler sunuyoruz. Ayrıca standart ürünlerin depo stokundan gönderimi, kaliteli hizmet ve uzun ömür garantisi ile müşterilerimizin çözüm ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz.
Türkiye’deki elektrik ve aydınlatma endüstrisinin tüm şerit LED ve çubuk LED ihtiyaçlarını üretmeye talibiz.